Egészen meghökkentő következményei is vannak a koronavírussal kapcsolatos „érdeklődésnek”. Ami sok embert érdekel, érint, amire a média bármi okból „ráugrik”, az a kibertérben tevékenykedő rosszindulatú emberek számára is egy „vonzó” cél lesz. A „coronavirus letöltés” az interneten (??) egészen bizarr, a biológia és a digitális tér összekapcsolódásának abszurd megvalósulása. De nézzük, mi van még és főként: mit tehetünk?
A legfontosabb, hogy a gondoskodás ne csak a fizikai dolgokra terjedjen ki. Mi a fizikai törődés e téren? Magunkról és szeretteinkről gondoskodjunk a fertőzések ellen, megelőzésként, ahogy mindig is:) (kézmosás, pihenés, vitaminok, sok mozgás, friss levegő, egészséges életmód, pozitív mentális légkör, stb. )
Egyébként pedig a gondoskodás terjedjen ki arra, hogy a gondolkodást is megtanítjuk, jó példával mutatjuk: éberen, tudatosan, reálisan és higgadtan figyelünk a hírek, információk forrására, valódiságára, ellenőrzésének fontosságára.
Az alábbi téma is ezt járja körbe, megoldással, köszönjük a G-Data-nak!
A G DATA arra figyelmeztet, hogy a kiberbűnözők a koronavírus kapcsán kialakult helyzetet kihasználva terjesztenek számítógépes kártevőket. Nem érdemes ezért például a koronavírus ellenszerét vagy megelőzését hirdető e-mailek csatolmányaira vagy linkjeire kattintani. A bűnözők előszeretettel használják a fontos eseményeket saját kártevőik terjesztésére, legyen az egy politikai választás, egy sportesemény, vagy most éppen a koronavírus.
A koronavírussal kapcsolatos számítógépes kártevők terjedését először Japánban észlelték a biztonsági szakemberek. A kiszemelt áldozatok egy anyanyelvükön megírt levelet kapnak, mely úgy néz ki, mintha a helyi hatóságoktól érkezett volna, és a koronavírus-járvány megelőzésére vonatkozó információkat tartalmaz.
A levélben arra figyelmeztetik az olvasókat, hogy a vírus megjelent a helyi tartományban, és arra kérik, nyissák meg a csatolt Word dokumentumot a fertőzés megelőzésére vonatkozó információk elolvasásához.
Ha valaki megnyitja a fertőzött dokumentumot, akkor az Emotet trójait engedi be a számítógépére, melynek használatával a bűnözők további káros tartalmakat juttathatnak el a megfertőzött gépre. Ha a megcélzott felhasználó Word szövegszerkesztőjében a makrók nincsenek engedélyezve, akkor a megnyitott dokumentum felszólítja az olvasót, hogy engedélyezze a tartalmat. Ha már a megnyitásra kattintottunk, ezt viszont semmiképpen se tegyük, mert ezzel szabad utat adunk a kártevőnek.
Ahogy arról korábban a G DATA blogján is írtunk, az Emotet a hatodik leggyakrabban előforduló kártevőcsalád volt a tavalyi évben, 70 800 különböző változattal. Ez egyébként jelentős növekedés a 2018-as évhez képest, akkor még csupán 28 ezer változatot fedeztek fel. A korábban banki trójaiként működő kártevő tavaly év végén került újra a középpontba, Németországban rengeteg közigazgatási intézmény, egyetem és kórház esett áldozatul.
A G DATA arra is figyelmeztet, hogy rendszerünk és adataink védelme érdekében használjunk frissített, jogtiszta vírusvédelmi megoldást.